0007

Punavetikast eraldatud pigment

Kohapeal olemas: Jah

Eestis Kassari lahes asub suurel hulgal punavetikat, millest on juba üle 50 aasta toodetud geelistuvat tardainet, mida kasutatakse näiteks marmelaadi tegemiseks. Teadlaste uuringute tulemused näitavad, et selle üheks väärtuslikumaks ühendiks on looduslik värvaine. Vetikas toodab pigmenti, et sügaval ja pimedas merevees (4–10 m sügavusel) omastada elutegevuseks vajalikku valgusenergiat. Punavetika punase pigmendi kasutusest on teada mõned üksikjuhud, kuid laialdaselt pole seda kosmeetikas ja toiduainetes kasutusele võetud. Kõrge pigmendisisaldusega vetikas moodustab Läänemere kõige suurema tööstuslikult kasutatava punavetika kogumi ja on seega oluliseks taastuvaks loodusvaraks nii Eestis kui ka Euroopas.

Koostis

Punane värvipigment.

Meetod

Vetikas purustatakse ühtlaseks massiks, seejärel eraldatakse toorainest komponendid vees leotamise teel. Soovitud värvipigment filtreeritakse järk-järgult ning eraldatakse kõikidest muudest vetikas leiduvatest ühenditest.

Rakendused

Pigment on kasutatav toiduaine­, kosmeetika­ ja tekstiilitööstuses. Kui laialdaselt kasutatav punane värvaine karmiin on eraldatud putukatest, siis vetikast saadav värvaine on taimne. Lisaks saab seda tänu molekulide tugevale fluorestseerumisele kasutada biokeemilistes uuringutes ja meditsiinidiagnostikas.

Autor

Vetik OÜ (Valmar Kasuk, Tanel Ilmjärv).

Võta ühendust

EKA Materjalikogu
materials@artun.ee
+372 5265956

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Facebook
LinkedIn