Seenemütseeli ja tselluloosipõhise substraadi baasil kasvatatud materjal on maailmas laiemalt tuntud kui mükoplast. Mütseel toitub tselluloosist, moodustades samal ajal selle pinnale tugevast kitiinist koosneva kihi. Selline meetod võimaldab steriilsetes tingimustes kasvatada erisuguseid vorme.
Kasvusubstraat on nakatatud seeneniidistikuga, mis käitub liimina, muutes substraadi terviklikult koospüsivaks.
Saadud materjal on kerge ja mittesüttiv.
Pinna visuaalsed ning taktiilsed omadused varieeruvad. Materjal on biolagunev ning võib asendada kaua lagunevaid sünteetilisi materjale.
Koostis
Lepa saepuru, seeneniidistik (Ganoderma resinaceum).
Meetod
Materjali tooraine steriliseeritakse kõrgel temperatuuril ning nakatatakse seejärel seeneniidistikuga. Seeneniidistik käitub oma substraadis liimina ning seob pudeda kasvusubstraadi kokku ühtseks massiks, mis asetatakse valitud kujuga läbipaistvasse plastvormi. Pärast substraadi täielikku koloniseerimist detail kuivatatakse, misläbi seeneniidistik hukkub. Tulemuseks on kerge biolagunev materjal.
Rakendused
Hetkel kasutatakse mükoplasti alternatiivse pakendimaterjalina. Lisaks on seda võimalik kasutada ruumi akustiliste omaduste parandamiseks, ruumielementide tulekindluse saavutamiseks ning erinevas skaalas objektidena.
Autor
Myceen (Siim Karro, Erki Nagla)
Kontakt
info@myceen.com
Referentsid
EKA Materjalikogu
materials@artun.ee
+372 5265956
Eesti Kunstiakadeemia
Kotzebue 1, Tallinn 10412
artun.ee